3 Aralık 2011 Cumartesi

Moodle da Intihal Önleme Eklentileri Urkund, Turnitin

Moodle ders içerik yönetim sisteminin 1.9 versiyonundan itibaren intihal (plagiarism) servisleriyle entegre çalışmaya başlamıştır. Geliştirilen eklentiler yardımıyla hocalara zahmet vermeden öğrencilerin ödevlerini moodle sistemine gönderirken otomatik olarak urkund veya turnitin intihal analiz sistemlerinden geçirilir. Bu servisler akademik veritabanları ve kendi web veri tabanları üzerinden tarama yaparak gönderilen ödevlerin her cümlesinin nerede geçtiğine bakar ve hocaya yüzde olarak rapor sunar. "Örneğin A öğrencisinin ödevinde ilk paragrafın %70 i www.wikipedia.com daki bir kaynakla örtüşmektedir."
Böylelikle hem zamandan kazanılır hemde öğrencilerin internetten yaptıkları kopyalamalara karşı caydırıcı bir özellik katılmış olur. Tabi bunların olması için öncelikle  üniversitenizin kütüphanesinin bu verdiğim intihal analiz servislerine abone olması gerekmektedir. Örneğin Urkund için Moodle entegrasyonu  yapmanız gerekenleri şöyle özetleyebiliriz.

 Moodle 1.9 için Urkund entegrasyonu
1-) Moodle entegrasyon eklenti dosyasını moodle eklenti sayfasından indirin eğer yoksa servisi sağlayan firmaya başvurun.
2-)Daha sonra bu zip dosyasını açılmış bir şekilde(zipin içindeki sadece urkundassignment diye bir klasör olacak bu dizini kopyalayacaksınız ) /var/www/html/moodle/mod klasörüne kopyalayın.
3-)urkundlms.php dosyasına firmadan aldığınız  adress kullanici adi ve şifre parametrelerini aşağıdaki şekilde girmeniz gerekmektedir.

function getUrkundIntegartionAddress()
{
$urkundIntegrationAddress = 'path_obtained_from_URKUND'; //firmadan temin edeceksiniz.
return $urkundIntegrationAddress;
}

function getUrkundHttpAuth()
{
$urkundHttpAuth = 'user:password';//firmadan temin edeceksiniz
return $urkundHttpAuth;
}

function getAcceptLanguage()
{
$acceptLanguage = '(Lang_code example) en-US';
return $acceptLanguage;
}.

4-)Moodle sistemine admin olarak girerek bildirimleri(notifications) tıklayarak otomatik bir şekilde modülün kurulmasını sağlayın.
Eğer bir aksilik çıkmadıysa herhangi bir derse aktivite ekle bölümünde Urkund Assignment diye göreceksiniz.

Moodle 2.+ da ise işler biraz daha kolay çünkü eklentiler hazır geliyor. Siz sadece aktif edip parametleri moodle arayüzünden giriyorsunuz ve işlem tamamlanıyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler